Share on Facebook

Konstrukcja Dziada ze Świdwina

Dziadu ze Świdwina

 

Skonstruowałem z 10 lat temu cyklomobil Świata Młodych (trójkołowiec z tylną kolumną skrętną) na którym do tej pory pomykam. Zrobiłem w nim trochę własnych przeróbek i innowacji.

Trochę historii tego pojazdu.
Zawsze jestem otwarty na nowe idee i bardzo nie lubię ludzi, którzy wyśmiewają sie z nowych pomysłów. To wstrzymuje postęp.
Mój pojazd powstał ze złomowych rowerów na podstawie planów Świata Młodych. Moim zdaniem sama pierwotna idea konstrukcji nie była zbyt udana ale po trzech modyfikacjach nadawała się do jazdy i to całkiem nieżle. Główny problem stanowił układ sterowania gdyż pojazd był zbytnio nadsterowny. Nadsterowność (przy takim układzie) zlikwidowałem sprężyną powrotną. Bardzo nietypowe rozwiązanie ale działa.


Trochę danych.
...3 koła
Przód 24'' (obecnie zmieniane na 20'' z piastą z biegami wewnętrznymi- Shimano Nexus)

Tył koła 20''.


Układ sterowania:
Fotel z pedałami i tzw U-barem czyli kierownicą osadzone na głównej przedniej ramie, która osadzona jest z tyłu na osi pod kątem około 60 stopni. Dzięki temu pochyleniu na zakrętach przód się pochyla. Wokół tej osi obraca się wózek z tylnymi kołami.

Średni wypad jaki na nim robię z rodziną to około 30 km z doczepionym rowerkiem mojej córki do tyłu ramy tak że tylko tylne koło dotyka ziemi. Pojazd ten idealnie nadaje się do turystyki drogowej, nie terenowej, poniewaz nie jest amortyzowany. Najlepsze z tego wszystkiego jest zawsze zdumienie ludzi na nowych trasach.


Moje plany na przyszłość:
Obecnie zaczynam budowę czegoś ekstra a mianowicie Thunderbolt'a Rick'a Horwitz'a. i zamierzam wyruszyć z żoną w przyszłym roku w traskę po Europie. Jestem już na dobrej drodze: kompletuję części i rama się robi z alu 7005.
Najgorsze to to, że mam mało czasu wolnego - praca i wiele innych zajęć.

 


 

04-08-2001

 

Już dawno zamierzałem podesłać zdjęcia mojej trzeciej konstrukcji czyli CZADZIAKA 3 zbudowanego w tak zwanym układzie delta, jak dwa poprzednie cyklomobile (zdjęcia robione w warsztacie ze wzgledu na aurę). Konstrukcja ta jest wynikiem poprawek poprzednich konstrukcji (wiele czasu spędzonego w nocy nad planami, testy i przeróbki). Dwa poprzednie znalazły się na śmietniku.

Zaletą układu delta jest to, że fotelik razem z jadącym przechyla się do wewnątrz zakrętu. przechylenie jest liniowe i dlatego trzeba o tym pamiętać przy większych prędkościach (można nim pomykać całkiem szybko). Czasami konieczny jest balans ciałem. Nie jest to duża niedogodność. Zastosowałem tutaj eksperymentalnie sprężynę powrotną zmniejszającą nadsterowność; sprawdziła się znakomicie. Obniżyłem również środek ciężkości co poprawiło stabilność.


Między tylnymi kołami mamy bardzo dużą przestrzeń na bagaż. Zamierzam umieścić tam laminatowy bagażnik. Wykorzystuję ten pojazd do turystyki. Obawiałem się, że będą problemy z jazdą po polnych drogach. Jeśli nie ma tam zbyt głebokich kolein jedzie się elegancko. Nie nadaje się do jazdy terenowej ze względu na niskie "zawieszenie". Wstępnie tylny wózek był amortyzowany, ale wywaliłem amortyzator z powodu problemów z osią wahacza (nie chciałem już tego przerabiać). Okazało się, że niewiele się zmieniło, ponieważ koła są miękko zaplecione i sam tylny wózek jest elastyczny. Pozostał jedynie brzydki ślad po osi wahacza.


Rama wykonana jest ze złomowych rowerów. Osprzęt: piasta przednia Sachs Super 7 (7 wewnętrznych biegów z hamulcem bębnowym), korba Shimano Biopace (z owalnymi zębatkami; wykorzystuję tylko jedną ze wzgledu na rodzaj piasty), piasty tylne szybkowyczepne Starmy Archer od wózka inwalidzkiego z hamulcami bębnowymi uruchamianymi cięgnem orczykowym-znakomite (zdobyte dzięki Rydzowi), fotelik aluminiowy własnego pomysłu, obręcze Mavic do bmx'a (36 szprych). Jestem bardzo zadowolony z tej konstrukcji po przejeżdżeniu jednego sezonu. Koszt budowy około 1500 PLN. Mam już skończone plany trójkołowca w tzw. układzie tadpol; mieszanka Thunderbolta, Windcheetah i moich udoskonaleń. Najpierw chciałem budować Thunderbolta, ale współpraca z Bikepol z Mielca nie ułożyła się tak jak powinna i aluminiowa rama ostatecznie nie powstała.

 

Pozdrawiam wszystkich Poziomych myślących pionowo.
Dziadu

 


24-11-2002

 

 

  

 

 

 

 

 

 

Powered by Bullraider.com
 
 
 
 
 

Joomla Templates by Joomla51.com