Share on Facebook

Dwa poziomy z Wodziśłwia Śląskiego

Radosław Wileński

Cześć, nazywam się Radosław Wileński, mam 28 lat.

Z zawodu jestem nauczycielem przedmiotów zawodowych związanych z budownictwem w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl.

Na pomysł zbudowania roweru poziomego wpadłem lutym 2003r. Nic jeszcze wtedy nie wiedziałem ani o typach tych rowerów ani o ich nazewnictwie.

Najpierw chciałem zbudować typ LWB(że sie tak nazywa dowiedziałem się później), ale postanowiłem poszukać inspiracji w internecie. W efekcie czego zmieniłem zamiar i zbudowałem typ SWB.

Rower ten budowałem miesiąc. Jest to połączenie starego Waganta(tył), górala (przód) oraz rurki przewodowej 38x1,5 (środek). Koło tylnie to 27", przednie 20". Waga ok.18kg. Fotelik wykonany jest z rurki aluminiowej po starej antenie telewizyjnej oraz panelu podłogowego obitego gąbką i materiałem skóropodobnym.

Fotelik zamocowałem do ramy za pomocą króćca rurki przewodowej w części dolnej oraz szkieletu starego siodełka rowerowego w części górnej, dzięki czemu mam niewielką możliwość regulacji nachylenia i wysokości fotelika.

Rower ten ma kilka wad -zbyt mała sztywność boczna oraz zbyt mocno przesunięty do przodu środek ciężkość co powoduje, że na dużych podjazdach na piasku rower może "rolować" oraz jest lekko niestabilny przy prowadzeniu jedną ręką Nie zmniejsza to jednak frajdy z jeżdżenia.


Drugi rower zbudowałem w lutym 2004r. ale materiały do jego budowy zbierałem już od września 2003r.

Budowa była poprzedzona rysunkiem wykonanym w programie AutoCAD ,na podstawie którego była gięta rama.

Rower jest w pełni amortyzowany.

Rama wykonana jest z rury 50x1,5, którą kupiłem w wytwórni tłumików samochodowych. Wahacz to profil 15x30x1,5 połączony z ramą za pośrednictwem piasty przyspawanej do kawałka ceownika.

Fotelik oryginalny. Do zamocowania fotelika oraz amortyzatora wykorzystałem blachy do połączeń ciesielskich dostępne w każdym składzie budowlanym oraz przytrzymywacze ze starych okien drewnianych dzięki dzięki czemu mam możliwość regulacji zarówno fotelika jak i amortyzatora.

Muszę przyznać, że fotelik w poprzednim rowerze był dużo wygodniejszy.

Waga ok.18kg, koła to 26" i 20"

Na rowerach tych w pogodne dni jeżdżę do pracy (13km). Przyjeżdżam lekko spocony ale to przynajmniej trzyma uczniów na dystans, a poza tym mają niezły ubaw jak mnie widzą.

 

Radosław Wileński

 

2-05-2004

Powered by Bullraider.com
 
 
 
 
 

Joomla Templates by Joomla51.com